PlastiCITIES: Nyt projekt skal undersøge forandringer i affaldsarbejde i Kenyas byer
Hvordan påvirker indsatsen mod plastikforurening livet for dem, der arbejder med affald i Kenya? Forskere fra Center for Afrikastudier på Københavns Universitet vil – i samarbejde med forskere fra Kenyatta University og Busara i Nairobi – undersøge dette spørgsmål over de næste fem år.
I Kenya ender anslåede 37 kiloton plastikaffald hvert år i miljøet og havet. Håndteringen af fast affald betragtes som et presserende problem, især i byerne, hvor affald hober sig op på åbne lossepladser og i vandløb.
Som svar på dette bevæger den kenyanske regering sig hurtigt mod at indføre cirkulær økonomi-politikker, der retter sig mod affaldssektoren. Disse politikker lover at gøre den hidtil stort set uformaliserede sektor for fast affald fuldt ud formaliseret. Samtidig er det dårligt forstået, hvad der foregår – hvem der får gavn, hvem der taber, og hvem der bliver inkluderet eller ekskluderet.
Tre byer
PlastiCITIES arbejder i tre kenyanske byer – Nairobi, Mombasa og Busia – hvor forskergruppen forventer, at affaldsarbejde med plastik ændrer sig på forskellige måder. På tværs af disse byer ophobes plastikaffald forskellige steder, styres af forskellige aktørkonstellationer og håndteres af affaldsarbejdere med forskellige socioøkonomiske baggrunde. Teamet vil kortlægge, hvem affaldsarbejderne er, hvor de arbejder, hvem de arbejder for, hvorfor de udfører dette arbejde, og hvad det indebærer.
Projektet er designet til at opbygge et omfattende materiale af etnografiske data, spørgeskemadata og politikanalyser, der dokumenterer, hvordan affaldsarbejderes liv ændrer sig i takt med overgangen til en cirkulær økonomi for plastaffald. Forskningen og analyserne skal skabe et bedre grundlag for politiske diskussioner og fortalervirksomhed, der sigter mod at sikre affaldsarbejdernes inklusion i denne omstilling.